4 body na čo si dat pozor pri výbere auta na prenájom?

Chystáte sa na dovolenku alebo na výlet s rodinou alebo známymi a zvažujete, či si prenajať 9 miestnu dodávku? Oplatí sa to? Dá sa veriť prenajatému vozidlu? Aké mám práva a povinnosti?

V tomto článku si povieme o 4-och bodoch, na ktoré si treba dať pozor pri výbere auta na prenájom.

 1. Preverte si technický stav vozidla. Odporúčam si vizuálne preveriť stav, v akom vozidlo je ešte pred tým ako si auto idete vyzdvihnúť. Ak nie je možná osobná kontrola, tak kludne požiadajte prenajímateľa o zaslanie fotografií emailom. Najpohodlnejšou cestou je pozrieť si fotografie na internetovej stránke prenajímateľa. Ďalšou dôležitou otázkou je či je auto pravidelne servisované.
  Pýtate sa, či toto treba vážne zisťovať?
  Známy mi rozprával príhodu ako si prenajali 9miestnu dodávku a chystali sa na cestu z Bratislavy do Košíc za rodinou. Nepreveril si stav vozidla. Ked si ho prišiel vyzdvihnúť, tak bol nemilo prekvapený. Mierne puknuté čelné sklo a svietica kontrolka. Veci, ktoré nepridávajú na istote, že ho auto bezpečne dovezie do cieľa jeho cesty. Známy už nechcel odmietnuť, bolo už predsa všetko dohodnuté, rodina čakala. Auto si požičal a naštastie sa nič nestalo.
  Preverením technického stavu vopred sa vyhnete zbytočným nepríjemným prekvapeniam.
 2. Má havarijnú poistku? Poviete si, že v dnešnej dobe auto musí mať havarijnú poistku. Omyl. Preverte si to skôr než si auto prenajmete.
 3. Preverte si čo všetko je zahrnuté v cene prenájmu – v cene prenájmu môžu byť zahrnuté rôzne veci. Je dôležité s čím mám rátať resp. aké ďalšie výdaje budú s prenájmom vozidla spojené. V cene môžu byť zahrnuté tieto veci:
  – PZP
  – havarijné poistenie
  – dialničná nálepka (SR prípadne aj pre iné krajiny)
  – PHM (pohonné hmoty bývajú zahrnuté vtedy, ak je auto prenajímané na obmedzený počet kilometrov)
  – bonusy a darčeky
 4. Aké riziká sú na mňa ako klienta prenášané? Je samozrejmé, že keď sa chystáte na dovolenku, tak skôr myslíte na tie príjemné okamihy čo Vás čakajú. Je však tiež dôležité vedieť čo Vás čaká v tých menej príjemných okamihoch. Zistite si, čo v prípade, ak budete účastníkom dopravnej nehody a auto bude poškodené? Aké povinnosti máte ako nájomca?
  Ak je auto havarijne poistené, tak sa to rieši zvyčajne tak, že prenajímateľovi okrem nájmu za vozidlo zaplatíte aj tzv. vratnú zálohu. Tá sa použije na pokrytie spoluúčasti v prípade nehody. Táto záloha sa vracia po skončení doby prenájmu.

 

Ak sa Vám tento článok páči, dajte prosím „Páči sa mi to“ alebo „Zdielať“.